Foto: Jonas Ekströmer / Scanpix
Facebooks börsfiasko har gjort marknaden iskall för andra it-bolag som vill ta klivet in på börsen. Finländska Rovio, bolaget bakom succéspelet Angry Birds, dämpar nu förväntningarna på en börsintroduktion där bolaget skulle få en skyhög värdering.
Sommaren har varit iskall för hypade it-bolag efter Facebooks skandalartade börsintroduktion. Det sociala nätverksbolagets första kvartalsrapport var en bevikelse och aktien har fallit med 39 procent jämfört med introduktionskursen den 18 maj. Groupon, där Kinnevik hann göra ett klipp, har fallit med 74 procent sedan introduktionen i april 2011. Och Zynga, bolaget bakom onlinespelet Farmville, rasade nyligen med 40 procent på Wall Street efter en usel rapport med låga annonsintäkter och krisartade prognoser. Aktien är nere 68 procent sedan introduktionen i december i fjol.
”Vi var i Silicon Valley nyligen och det var uppenbart att Facebooks börsnotering har skadat både it-branschen och finansbranschen. Alla börsnoteringar är på paus just nu”, säger Johan Nilke, förvaltare av Öhman it-fond.
På Rovio säger man sig ta börsrasen med ro.
”Det är volatilt. Man vi vet ingenting om hur marknaden ser ut nästa år”, säger Mikko Setälä, tillförordnad finanschef på Rovio.
Enligt Mikko Setälä tittar Rovio främst på en notering på New Yorkbörsen, Nasdaq, eller börserna i Hongkong eller Singapore. Uppgiften att Rovio värderas till 60 miljarder kronor kallar han för ”spekulativ”. Värderingen, som bland annat figurerat i brittisk och amerikansk media, skulle innebära att bolaget bakom Angry Birds är värt mer än den finska mobiljätten Nokia.
”Det är rent spekulativt. Vi har inte gått ut med någon siffra. Det skulle vara fel att göra det. Vi vet inte när och om en börsnotering sker”, säger Mikko Setälä.
Finska Rovio startades 2003 och slog igenom 2009 med mobilspelet Angry Birds. Bolaget är för närvarande både lönsamt och har expanderat Angry Birdskonceptet till allt från leksaker till film och nöjesparker.
Omsättningen uppgick under 2011 till 630 miljoner kronor (75,4 miljoner euro). Det kan jämföras med en omsättning på cirka 84 miljoner kronor (10 miljoner euro) 2010. Cirka 30 procent av försäljningen härrör från leksaker och licensavtal.
Vinsten före skatt var 48,1 miljoner euro (cirka 430 miljoner kronor). Det motsvarar en vinstmarginal på hela 64 procent.
Rovios huvudägare är Trema International Holding som äger 70 procent av aktierna. Bakom Trema står Kaj Hed som är far till Rovios vd Mikael Hed, som i sin tur är kusin med den operativa chefen Niklas Hed.
Riskkapitalbolagen Accel Partners och Skypegrundaren Nicklas Zennströms Atomico Ventures äger cirka 10 procent av Rovio vardera. Enligt uppgifter i media gick de två in med sammanlagt 250 miljoner kronor i Rovio i början av 2011.
Rovio har cirka 408 anställda i Finland, Kina, USA och Korea. Till hösten öppnar man ett kontor för spelutveckling i Stockholm.