Det är inte troligt att det blir någon överenskommelse om obligatorisk arbetslöshetsförsäkring före valet 2014. Det säger Socialförsäkringens utredare Irene Wennemo, rapporterar Ekot i Sveriges Radio.
Partierna står långt ifrån varandra i frågan, och utredningen kommer att behöva mer tid på sig, tror Wennemo. Om knappt ett år ska socialförsäkringsutredningen vara klar med sitt betänkande, men frågan om a-kassan har den ännu inte tagit tag i. Tidigare försäk att införa obligatorisk a-kassa har misslyckats.
"Vi har inte trott på förutsättningarna för en obligatorisk a-kassa, inte ens Moderaterna gör ju det. Särskilt inte när man börjar med att försämra a-kassan, så att 500.000 lämnar den. Det känns inte helt seriöst", säger Damberg.
"Vi är angelägna om att komma överens i utredningen men jag tror inte att den kommer i land med en obligatorisk a-kassa", säger han.