Prognosintervallet spänner mellan -0,2 till 0,2 procent på kvartalsbasis och 0,3 till 1,2 procent på årsbasis.
Under det första kvartalet steg BNP i Sverige med 1,5 procent i årstakt och med 0,8 procent under kvartalet. Det var överraskande positivt jämfört med SME Direkts prognoser som då pekade mot en uppgång om 0,9 procent i årstakt och 0,1 procent under kvartalet.
Ekonomerna är överlag eniga om att tillväxten kommer att hålla sig över nollstrecket under det andra kvartalet, även om utfallet väntas bli svagare än under första kvartalet.
En viss inbromsning är alltså att vänta. Denna kommer dock endast att vara tillfällig, med en tillväxt som tar fart igen senare under året, om man får tro analytikerna på Swedbank.
Det som håller tillbaka tillväxten under det andra kvartalet bedöms främst vara exporten och hushållens konsumtion.
Hushållens konsumtion växte med starka 1,1 procent i kvartalstakt under det första kvartalet men den utvecklingen kom senare under våren av sig, vilket de flesta ekonomerna pekar på som en negativ faktor.
Detaljhandelns försäljning minskade med 0,3 procent i årstakt i april och ökade med 0,3 procent i maj jämfört med föregående månad och speciellt bilförsäljningen verkar ha gått särskilt dåligt.
På fredagen inkom även detaljhandelssiffror för juni månad. Detaljhandeln ökade med 0,9 procent i årstakt. Det var klart under marknadens förväntningar på en ökning med 1,5 procent och bör således inte utgöra någon positiv överraskning då BNP-estimatet publiceras.
Den lägre exportefterfrågan lyfts enigt fram som en nedåtrisk och fokus där är riktad mot den dåliga globala utvecklingen där framförallt eurokrisen tynger utsikterna.
Exportens bidrag till tillväxten väntas ligga runt nollstrecket med risk för att utgöra ett negativt bidrag.
Samtidigt har dock oron i omvärlden också påverkat hushållens framtidsförväntningar och inköpsplaner och på så vis tryckt ned efterfrågan på importerade varor. Sammantaget väntas därför nettoexporten fortsatt bidra positivt till tillväxten under det andra kvartalet, men inte lika mycket som under det första.
Intressant är också prognoserna för de fasta bruttoinvesteringarna. En enig analytikerkår tror att de har minskat kraftigt sedan den överraskande höga nivån under det första kvartalet då de ökade med 11,5 procent i årstakt. De tros nu ha ökat med mellan 2 till 4 procent i årstakt.
De flesta analytikerna är också överens om att lagerinvesteringarna kommer att bidra negativt till tillväxten, vilket de även gjorde under det första kvartalet.
Statistik över dessa kommer dock inte att vara tillgänglig då SCB sammanställer estimatet på grund av att andra kvartalets snabbestimat publiceras extra tidigt i förhållande till de övriga kvartalens snabbestimat, detta på grund av att regeringen behöver estimatet som underlag i höstbudgeten.
SEB skriver dock att "även med ett ganska stort negativt bidrag från lagren bör BNP komma in ganska tillfredsställande".
Nordea ligger lite lägre än konsensus i sin BNP-prognos och spår, i ett marknadsbrev, en i princip oförändrad nivå i årstakt under det andra kvartalet, vilket enligt dem ändå är en godkänd utveckling sett till läget i omvärlden.
Problemet de ser är dock att det kan skapa problem på arbetsmarknaden då en viss tillväxt är nödvändig för att upprätthålla sysselsättningsnivån.
Hittills har sysselsättningen varit relativt motståndskraftig mot det oroliga läget i världsekonomin men en lägre tillväxt skulle kunna vara en indikation på en svagare arbetsmarknad i framtiden.
Ett tecken redan nu på att vi rör oss i den riktningen är, enligt Nordea, att antalet arbetade timmar minskade med 1 procent under det andra kvartalet.
Konsensusprognosen, på en tillväxt om 0,7 procent i årstakt, ligger annars nära Riksbankens prognos på 0,6 procent och SEB skriver i sitt analytikerbrev att ett utfall över dessa 0,6 procent i årstakt gör en räntesänkning i september mindre trolig.
Banken håller dock fortfarande en sänkning i september som sitt huvudscenario då de anser att Riksbanken inte kan bortse från utvecklingen i omvärlden.
Andra banker poängterar dock att detta är just ett snabbestimat som exkluderar en mängd data som vanligtvis är med i beräkningarna. Detta gör att en mängd ny statistik, speciellt från arbetsmarknaden, kommer att vara tillgänglig innan nästa räntebeslut vilket gör det svårare att bedöma hur stort genomslag BNP-estimatet kommer att ha på beslutet.
SCB publicerar nationalräkenskaperna för andra kvartalet måndagen den 30 juli, klockan 9.30.