Foto: Anders Wiklund / Scanpix
Lönsamheten i Swedish Matchs snusdivision, som står för lejonparten av bolagets vinster, sjönk i det andra kvartalet jämfört med föregående år. Den var också märkbart sämre än analytikerna hade trott och aktien för bolaget, med vd Lars Dahlgren i spetsen, faller nästan 4 procent på börsen.
Swedish Matchs viktiga snusmarginal, som visar lönsamheten i snusdivisionen, minskade till 44,7 procent i det andra kvartalet, från 45,3 procent under motsvarande period i fjol. Det var betydligt sämre än analytikerna hade väntat sig då experterna i snitt hade räknat med en snusmarginal om 45,9 procent, enligt SME Direkt.
Bolaget har tidigare flaggat för att man i år kommer att öka investeringarna i marknadsföring av svenskt snus utanför Skandinavien, vilket också tynger lönsamheten för snuset.
”Marknadsinvesteringarna bakom svenskt snus på den amerikanska marknaden var betydligt högre under det andra kvartalet jämfört med både det första kvartalet 2012 och det andra kvartalet föregående år”, skriver Swedish Match i rapporten.
Swedish Match uppger att trenden för snusvarumärket General i USA är positiv. General har nu lanserats i ytterligare sju städer och finns för närvarande i mer än 6.000 butiker i USA.
Totalt sett redovisar dock Swedish Match sjunkande försäljningsvolymer för snus i såväl Skandinavien som USA. I Skandinavien sjönk försäljningsvolymen 3 procent under kvartalet, jämfört med motsvarande period i fjol, mätt i antal dosor, och i USA var försäljningsvolymen under kvartalet ner 2 procent.
Swedish Match andra stora division "Andra Tobaksprodukter", som innehåller maskintillverkade cigarrer och tuggtobak, ökade sin lönsamhet i kvartalet, även om den inte riktigt lyckades pricka analytikernas förväntningar.
Rörelsemarginalen för Andra Tobaksprodukter steg under det andra kvartalet en procentenhet och landade på 45,4 procent. Analytikerna hade dock räknat med en marginal på 45,7 procent.
”Vår amerikanska verksamhet för massmarknadscigarrer uppvisade en fortsatt stark utveckling. Jämfört med förra årets andra kvartal, vilket inkluderade en större produktlansering, ökade leveransvolymerna med 11 procent”, kommenterar vd Lars Dahlgren i rapporten.
En positiv överraskning i rapporten var att vinstandelen från det samägda cigarrbolaget STG, där Swedish Match äger 49 procent, ökade till 114 miljoner kronor, från 74 miljoner kronor under motsvarande period i fjol. Det var drygt 20 miljoner mer än analytikerna hade väntat sig.
Totalt redovisar Swedish Match en rörelsevinst, exklusive resultatet från STG, på 938 miljoner kronor, en ökning på 13 procent jämfört med i fjol. Analytikerna hade emellertid räknat med ett resultat på 955 miljoner kronor och resultatet blev därmed 2 procent sämre än väntat.
Det rapporterade rörelseresultatet, som inkluderar vinsten från STG, steg samtidigt 20 procent till 1.082 miljoner kronor.