Foto: Maja Suslin/Scanpix
Teleoperatören Telia Soneras underliggande ebitda-resultat, före engångsposter, blev 9.006 miljoner kronor för det andra kvartalet 2012 (9.186), framgår det av delårsrapporten.
"Baserat på resultatet för första halvåret reviderar vi våra utsikter för 2012 och förväntar oss att intäkterna i lokala valutor kommer att bli mer eller mindre oförändrade och att Ebitda-marginalen kommer att bli något lägre jämfört med förra året", skriver Teliasoneras vd Lars Nyberg i rapporten.
Mer preciserat spår bolaget nu att omsättningstillväxten uppgår till 0-1 procent, i lokal valuta och exklusive förvärv. Den tidigare prognosen var 1-2 procent. Under 2011 var den organiska omsättningstillväxten 2,6 procent.
Valutakursförändringar kan komma att ha en betydande påverkan på redovisade belopp i svenska kronor, uppger bolaget.
Ebitda-marginalen för 2012 förväntas bli cirka 35 procent under 2012. Även det är en förändring från tidigare prognos om en marginal i linje med 2011, då den uppgick till 35,5 procent.
Bolaget står fast vid att investeringarna i infrastruktur, capex, spås uppgå till 13-14 procent av intäkterna under 2012, jämfört med 16,6 procent 2011.
Analytikernas förväntningar för 2012 ligger på en tillväxt i nettoomsättningen på 1,3 procent och en ebitda-marginal på 35,0 procent. Capex spås uppgå till 13,8 procent av nettoomsättningen, enligt SME Direkt.
Teliasoneras spanska mobiloperatör Yoigo visade ett ebitda-resultat på 127 miljoner kronor (103) och marginalen blev 6,6 procent andra kvartalet (5,5).
Det framgår av bolagets delårsrapport.
Intäkterna uppgick till 1.933 miljoner kronor (1.882)
Yoigo hade 3,3 miljoner abonnemang vid utgången av perioden, jämfört med 3,2 miljoner abonnemang vid utgången av första kvartalet.