"Den här månades insamling kan ses som ett utlåtande från väljarna, de vill se en ny inriktning i Washington", sade Romneys finanschef Spencer Zwick enligt New York Times om juni månads insamling.
Då stod det klart att affärsmannen Romney förra månaden drog in 106 miljoner dollar (motsvarande 742 miljoner kronor) jämfört med Obamas 71 miljoner dollar. Romney har nu fyra gånger så mycket pengar som för tre månader sedan i kampanjkassan, vilket har stor betydelse i ett USA där förmågan att köpa tv-reklam och anställa kampanjarbetare är avgörande för valutgången.
Oroande för Obama torde vara att Romney inte enbart fått stora belopp från rika givare utan även lockat låg- och medelinkomsttagare att ge mindre summor — väljare som utgjorde basen för Obamas framgångar 2008. Presidenten verkar heller inte gå hem i finansvärlden efter sina attacker mot Romneys bakgrund som riskkapitalist och sin uttalade ambition att höja skatterna för USA:s rikaste.
"Han kommer inte att få lika stort stöd från näringslivet som förra gången, varken när det gäller pengar eller personer som talar för hans sak", säger en person med insyn i kampanjen till New York Times.
Men i opinionsmätningarna leder demokraten Obama. Om det var val i dag skulle Obama få 47 procent av rösterna mot Romneys 44,4, visar en sammanställning av sju nationella mätningar som oberoende Real Clear Politics gjort. Även kartan över elektorsröster visar fördel Obama. Om den kommer att bestå beror på en rad faktorer: Hur ekonomin och arbetslösheten utvecklar sig, vem Romney väljer som vicepresidentkandidat, debatterna inför valet samt vad som händer utrikespolitiskt.
Romney mot Obama
| Kandidat |
Parti |
Opinionsstöd i procent |
Insamlade medel i juni |
Säkra elektorsröster i dagsläget |
| Mitt Romney |
Republikanerna |
44,9 |
106 miljoner dollar |
181 |
| Barack Obama |
Demokraterna |
47 |
71 miljoner dollar |
221 |
Källa: Oberoende Real Clear Politics sammanställning av aktuella mätningar samt New York Times (TT)