Foto: Gunnar Lundmark/Scanpix
Den tidigare S-toppen och numera styrelseproffset Pär Nuder ser fastigheter som en smart investering när det stormar på finansmarknaderna. Han tror också att bostadsfrågan kommer att bli hetare politiskt när valet rycker närmare.
”Jag har inte varit i Almedalen sedan 2007. Det här är en helt annan sak. Just den här dagen har ett väldigt tydligt fokus på just fastighetsbranschen och det tycker jag är bra”, säger Pär Nuder.
Samtliga av de fyra fastighetsbolagens rapporter på tisdagen tecknar en bild av att bankerna blivit tuffare mot den som vill köpa hus. Bolagen får, precis som privata bolånetagare, inte låna en lika stor del av köpeskillingen som tidigare. De får dessutom betala högre ränta.
Pär Nuder tror dock att dagens situation med mycket skakiga finansmarknader i Europa, kan vara till fastighetsbolagens fördel.
”I den här turbulenta ekonomiska situationen måste exempelvis stora internationella pensionsplacerare fortfarande lägga pengarna någonstans. Då söker de sig till mindre riskfyllda investeringar, som fastigheter”, säger han.
Han säger sig också se tecken på att bostadsbyggandet är på väg upp på den politiska agendan i Sverige, vilket kan gynna branschen.
”Vi ser till exempel att LO och Svenskt Näringsliv börjar samtala om bostadsbristen på ett sätt som de inte har gjort tidigare. Det gäller särskilt bristen på studentbostäder som är väldigt allvarlig. Jag är övertygad om att både regeringen och oppositionen kommer att börja prata allt mer om bostadsbyggande ju närmare valet vi kommer”, säger Pär Nuder.