Under natten har finansministrarna i Eurogruppen kommit till en politisk överenskommelse kring ett stödpaket till de spanska bankerna. Dessutom fick Spanien ytterligare tid på sig att sänka sitt budgetunderskott de närmaste åren. Planen är att nå en formell överenskommelse den 20 juli, enligt uttalanden under mötet.
Lånen till landets banksektor, som till en början kommer att uppgå till 30 miljarder euro och belasta statens balansräkning, kommer att ha en löptid upp till 15 år och genomsnittlig löptid på 12,5 år. Räntan kommer att bli låg, enligt de Guindos kring 3 till 4 procent, kanske ännu lägre.
Räntan på den spanska tioåriga statsobligationen var ned 9 punkter på förmiddagen och handlas åter strax under 7 procent.
Kina redovisade en svagare import än väntat och en något bättre export än väntat. Importen ökade med 6,3 procent, jämfört med en förväntade uppgången på 10,4 procent. Exporten ökade med 11,3 procent, jämfört med en förväntade uppgången på 9,0 procent.
Den amerikanska aluminiumtillverkaren Alcoa inledde rapportsäsongen i USA, sent igår kväll. Bolaget redovisade ett justerat resultat för kvarvarande verksamhet om 0,06 dollar för det andra kvartalet 2012, vilket var i linje med förväntningarna.
I Europa har det även inkommit bolagsnyheter. Brittiska Marks & Spencer Group rapporterade en svag försäljningsutveckling för det andra kvartalet. Företaget lämnade dock utsikterna oförändrade. Aktien var upp 0,9 procent.
Linde tappade 2,0 procent efter företaget annonserat att de ska sälja 13 miljoner aktier i företaget som en del av finansieringen av köpet av Lincare Holdings.
ASML Holding hörde till en av dagens stora vinnare i Nederländerna, efter att Intel har meddelat att de ska köpa aktier i företaget. Aktien avancerade 9,9 procent på nyheten.