Foto: Pontus Lundahl/Scanpix
Livsmedelsjätten Coop slarvar med räkningarna. De senaste tre åren har 600 ärenden som gäller bolaget hamnat hos Kronofogden, skriver Dagens Nyheter.
Enligt Dagens Nyheter handlar det bland annat om skulder till Posten, kollektivtrafikbolaget Västtrafik och till flera svenska kommuner.
I och med att skulderna inte har betalats i tid har de också blivit större, eftersom avgifter och ränta har tillkommit, skriver DN.
Ett av skälen till att Coops fakturahantering har blivit långsammare är att den numera sköts via Indien.
"Vi var det första företaget med så stora volymer som lade ut hanteringen på det sättet och den processen har inte varit helt smärtfri", säger KF:s vd Frank Fiskers till DN.
Enligt Frank Fiskers ska de problemen nu vara åtgärdade, men en kontroll visar att nya betalningsärenden kom in till Kronofogden senast under midsommarveckan.