BAE Systems i Örnsköldsvik, före detta Hägglunds, säljer stridsfordon för 5 miljarder kronor till norska försvaret, skriver Dagens industri på torsdagen.
Brittiska BAE Systems, ska med början 2015 leverera nya och uppgradera befintliga stridsfordon av modellen CV90 till Norge. Norge köpte 103 stridsfordon för tio år sedan. Flera av fordonen har slitits hårt under tjänstgöring i Afghanistan. Och nu ska flottan utökas till 144.
"Det är en jätteviktig order som säkrar beläggning och jobb under långt tid, men vi drar inte tillbaka varslet om uppsägning för de 180 personer som vi varslade i april. Det är en fortsatt tuff marknad", säger Håkan Karlsson, tillförordnad kommunikationschef på BAE Systems till Dagens industri.