Statistik från USA:s energidepartement, DOE, visade under dagen på att de amerikanska lagren av råolja sjönk med 0,2 miljoner fat under förra veckan. Analytiker hade väntat sig en lagerminskning med 1,5 miljoner fat.
Den inofficiella lagerstatistiken från American Petroleum Institute, som redovisades sent på tisdagskvällen, visade på en uppgång i lagren av råolja med 1,6 miljoner fat.
I Internationella energimyndighetens månadsrapport, som presenterades på förmiddagen, sänktes prognosen för efterfrågan på olja 2012 samtidigt som bedömningen för 2011 sänktes. Internationella energimyndigheten, IEA, räknar nu med att efterfrågan kommer att uppgå till 89,91 miljoner fat per dag, att jämföra med bedömningen om 89,97 miljoner i maj.
"Rapporter om en allt mörkare global ekonomisk bakgrund stärker vår redan försiktiga syn på efterfrågan 2012. Förtroendet vad gäller hållbarheten i den globala ekonomiska tillväxten har tunnats ut den senaste månaden, vilket allt annat lika borde dämpa efterfrågan på olja. Men trots nedreviderade datajusteringar kommer en motverkande faktor från lägre oljepriser", skrev IEA.
Marknaden vänder nu blickarna mot Opec-mötet på torsdag. En anonym Opec-delegat uppgav till Bloomberg News på tisdagen att Saudiarabien, Kuwait, Qatar och Förenade Arabemiraten vill höja utbudstaket med 0,5 miljoner fat per dag. Däremot har Iran, Venezuela, Irak och Angola alla varnat för att det finns ett överutbud på marknaden.
Bland basmetallerna på London Metal Exchange sjönk kopparns tremånaderstermin med 12 dollar till 7.384 dollar per ton, efter att ha varit upp med över 50 dollar under förmiddagen.
Kopparpriset steg tidigare efter statistik från Japan som visade att orderingången på maskiner överträffade förväntningarna i april.
På ädelmetallmarknaden var spotpriset på guld upp dryga 3 dollar till 1.613 dollar per uns, medan silvret var 0,12 dollar lägre på 28,85.
"Inför det grekiska valet finns det två olika tankegångar. Sälj guld med tanke på att euron är illa ute, eller köp guld med tanke på att euron är illa ute", skrev David Govett, chef för ädelmetallanalys vid Marex Spectron Group, i en rapport på onsdagen.
Noteringar klockan 18.30:
| Råolja (pris/fat): |
|
|
| WTI, första termin |
-0:50 USD |
82:82 |
| Brent, första termin |
+0:04 USD |
97:18 |
| Basmetaller LME (pris/ton, tremånaderstermin) |
|
|
| Koppar |
-12 USD |
7.384 |
| Zink |
+2 USD |
1.882 |
| Aluminium |
-6 USD |
1.962 |
| Nickel |
-150 USD |
17.025 |
| Bly |
+2 USD |
1.897 |
| Tenn |
-200 USD |
19.500 |
| Ädelmetaller (pris/uns, spot) |
|
|
| Guld |
+3:18 USD |
1.613:00 |
| Silver |
-0:1200 USD |
28:85 |
| Jordbruksråvaror (pris/pund, decembertermin) |
|
|
| Bomull |
+0:0103 USD |
0:6986 |