Euroområdets inköpschefsindex för tjänstesektorn reviderades ned rejält i den definitiva statistiken. Tjänste- PMI sjönk till 46,9 i april från 49,2 i mars, vilket var klart under preliminära 47,9, som också var analytikernas förväntningar på det definitiva utfallet.
OMXN40, som inte innehåller norska aktier, stängde ned 2,6 procent till 964,2.
I Oslo backade OBX-indexet med 2,3 procent. En av få företag som stängde upp var Gjensidige Forskning som steg med 4,7 procent. Företaget rapporterade under dagen för det första kvartalet 2012 och slog analytikernas förväntningar. Gjensidige redovisade ett resultat före skatt på 1,4 miljarder jämfört med väntade 0,9.
Telenor backade med 1,4 procent efter att ordföranden för styrelsekommittén meddelat att han avgår från sin befattning i samband med årsstämman 16 maj.
I Danmark var börserna stängda på grund av den nationella bönedagen.
Finska H25-index sjönk med 2,8 procent, med 24 av 25 aktier ned.
Nokia backade med 10,5 procent efter att rätten till utdelning skiljts av. Dessutom har en grupptalan lämnats in mot Nokia i USA. Enligt stämningen har bolagets skifte till Windows operativsystem inte har gett det lyft som Nokia- ledningen påståtts ha utlovat.
Outokumpu backade med 7,2 procent efter att anställda i Finland gått ut i protest mot nedskärning av personal.