Nedgraderingen väntas enligt tidningen att drabba samtliga banker, men Handelsbankens sänkning kan bli den största. Banken har i dagsläget det högsta kreditbetyget av de svenska storbankerna och riskerar att få betyget sänkt två steg. Låg inlåning i förhållande till utlåningen uppges vara orsaken.
Företrädare för de svenska stobankerna utrycker både oro och missnöje. Swedbanks finanschef Göran Bronner säger till SvD att man på banken kommer att bli "väldigt besvikna" om det svenska banksystemet som sådant nedgraderas.
"Jag tycker att det känns väldigt oförtjänt att vi hamnar på den här listan", säger SEB:s vd Annika Falkengren till tidningen.
Nordeas chef för investerrarelationer, Rodney Alfvén, säger enligt SvD att banken uttryckt sin förvåning till alla parter.