Det är stor risk att köpa bostad just nu, hävdar Statens bostadskreditnämnd, BKN. Men cheferna för landets största mäklarföretag har en annan uppfattning.
”Enligt min uppfattning är att det varken större eller mindre risk nu än det var för sex eller tolv månader sedan”, säger Peeter Pütsep, vd på Svensk Fastighetsförmedling.
”Det har funnits en osäkerhet på marknaden under en ganska lång tid, men jag kan inte se att det skulle finnas någon överhängande risk just nu. Hela våren har priserna varit väldigt stabila”, fortsätter han.
Bostadspriserna har stigit kraftigt sedan mitten av 1990-talet, även om det skedde en liten inbromsning i fjol. Enligt BKN finns det nu risk för en krasch på bostadsmarknaden.
”Riksbanken har påtalat att de inte kan se någon bubbla. Även om det kan bli prisförskjutningar ska det nog till betydligt mer påtagliga händelser i omvärlden för att skapa en sådan situation”, säger Peeter Pütsep.
Lars-Erik Nykvist påpekar att diskussionen om bopriser inte handlar om någon vetenskap och säger att det finns väldigt många faktorer som spelar in. Händelser i omvärlden, ränteutvecklingen och situationen på arbetsmarknaden är några av dem.
Han delar inte uppfattningen att det skulle vara förknippat med stora risker att köpa en bostad i dag.
”Ingen ska ge sken av att vara expert på det här. Jag tycker att man som familj ska vägledas av sina behov, oavsett vad BKN eller någon annan av oss förståsigpåare gör för utfästelser”, säger Lars-Erik Nykvist.
”Om man låter sig vägledas av sina långsiktiga behov som familj så riskerar man inte lika mycket. Även om det skulle råka gå ned någon procent i värde i det korta perspektivet så har man åtminstone ett boende som passar en som familj”, fortsätter han.