”Jag känner inte till att det skulle ha sålts en så här dyr lägenhet i Malmö någonsin”, säger Christian Hellberg, mäklare på Skeppsholmen Sotheby´s i Malmö, till di.se.
Lägenheten ligger högst upp i huset och har egen hiss till det övre våningsplanet. Det finns två kök och två badrum, varav ett på 35 kvadratmeter med ångbastu och havsutsikt. I lägenheten finns även ett särskilt vinrum med plats för 2.000 vinflaskor.
”Det skulle från början ha varit fyra lägenheter, men blev bara en. Det är en fantastisk våning i bästa läge”, säger Christian Hellberg, som varit med i branschen sedan 1991.
Det tog nästan ett år att sälja lägenheten. Den första annonsen lades ut i maj förra året, men då tyckte den nuvarande köparen att det var för dyrt. I våras sänktes utgångspriset från 19,9 miljoner till 16,4 miljoner kronor.
”Lägenheten såldes i slutet av mars. Slutpriset hamnade lite under utgångsbudet”, säger Christian Hellberg.
Trots rekordförsäljningen är det fortfarande svalt på bostadsmarknaden i Malmö, som halkat allt längre efter Stockholm och Göteborg. Priserna har gått ned och försäljningen bromsat in.
”2011 var ett ganska förlorat år. Även om det lättat något så går det fortfarande ganska trögt”, säger Christian Hellberg.