Tillbaka

Skicka artikeln

  • * Om du har ett konto på di.se fylls din e-postadress i automatiskt.

    eller Skapa nytt konto - gratis

Läs artikeln när det passar dig bättre

Klockan

Krogtoppen

25 möjliga 0 poäng av

  1. Mat: 0 (av möjliga 10)

    Service: 0 (av möjliga 5)

    Prisvärt: 0 (av möjliga 5)

    Miljö: 0 (av möjliga 5)

  2. Pris varmrätt:

    Antal platser: 0

    Öppettider:

    Köksmästare:

    Adress:

    Telefon:

    Hemsida:

    Tidigare testad:

Mätt – från morgon till midnatt

Uppdaterad 2012-03-10 15:31. Publicerad 2012-03-07 10:42

Bockholmengruppen har utvidgat sitt lilla krogimperium till hjärtat av
Östermalm, mellan Östermalmstorg och Karlavägen.

Med sympatiska priser och hemtrevlig miljö har den öppnat en ny krog med ett namn som är lika okonstlat som resten: Nybrogatan 38. I kvarteren finns en publik som borde kunna uppskatta både det nysvenska bistrostuket och ställets mest särpräglade koncept – att hålla öppet.

Annons:

Det vill säga att till exempel servera en vardaglig à la carte-frukost på vardagar och en lyxigare variant på helger. En vanlig morgon är det knappast laptops och affärsmöten över kavringmackor med lax, croissanter och omeletter. Snarare känns det som ett ställe för vänner att träffas före jobbet, som ett gott alternativ till en öl efter.

Dessutom serverar krogen luncher varje dag och en middagsmeny på kvällen. Samt förstås en nattmatsedel från 22.30 med klassiker som gubbröra och pytt i panna för den som släntrar hem efter Dramatenbesöket ett par kvarter bort eller en tidig kväll på Stureplan, lika nära det.

Bistrostämningen möter redan i baren innanför dörren, med vitt kakel, zinkdisk och flaskor på rad. I matsalen finns en väggfast soffa. Ett plus för den traditionella ­spegelranden i ögonhöjd som löper längs lokalen och ger möjlighet att följa med i vad som sker. Med gott om udda konst på väggarna ges känslan av att krögarnas ambition av att skapa ett ställe som känns trivsamt från första stund.

Det är sympatiskt. Nybrogatan 38 är en social institution, och det är knappast en vild gissning att många kringboende kommer att göra stället till ett andra vardagsrum. Då är det kanske inte enbart och främst matens kvalitet som avgör – den är klart godkänd, men knappast i sig värd en resa.

På kvällen kan förrätter bestå av antingen tapasliknande småplock eller vanligare storlek. Bland de förstnämnda gör vi bland annat valet av friterade grodlår, några marinerade bitar bläckfisk och en anklevermousse, som presenteras på var sitt fat i en festlig, förkromad ställning med handtag. Tillsammans blir det drygt 200 kronor och smakar inte lika mycket som det kostar. Grodlåren är hårdfriterade till torrhet utan smak, bläckfisken är mesig och anklevermoussen består av betydligt mer mousse än anklever. En mer traditionellt presen­terad råraka med löjrom är rejäl och utmärkt.

Bland huvudrätterna finns både fisk­gratäng och en enkel omelett. En högrevs­entrecôte har både smak och en riktigt fin ”bea” till, om än väl torra pommes frites, så smala att de egentligen borde saluföras ­under andra av det franska kökets veder­tagna namn. 

En bit tonfisk (albacore) med det fiskblandade potatismoset får godkänt, men skulle behöva ytterligare ett smakelement – syra eller örter – för att känslan av snabbt ihopslängd vardagsmiddag ska lyfta till något högre.

Efterrätterna rör sig i klassiska domäner, från marängsviss till friterad camembert. En crème brûlée serveras ljummen, knäckig och perfekt, smaksatt med nougat – en terapeutisk sockerchock som alla kan behöva då och då. Ostkakan är stabil, om än inte fullt i klass med flera av konkurrenternas varianter på denna tillbaka-till-rötterna-delikatess.

Drycker hanteras kompetent och korrekt och utan för mycket snack om vinbondens världsåskådning. Tack för det.

Denna artikel är äldre än 5 dagar och kan inte längre kommenteras

Ladda om sidan

Läser in kommentarer
					

Betygsätt kommentaren Tack! Snitt ( röster)
					  

Betygsätt kommentaren Tack! Snitt ( röster)
Annons:
SENASTE NYTT PÅ DI.SE
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:

Etiketter i denna artikel

Relaterade artiklar

Annons:
Vinnare och förlorare
14:27 % Senaste
MQ Holding 5,32 14,85
Sagax A 4,71 31,10
Readsoft B 3,64 25,60
Semafo Inc. -7,73 10,15
Ortivus B -7,18 9,05
Bong -6,35 2,95


Fler världsindex
Nikkei 225 -1,74% 13 014,58
Hang Seng Index -2,88% 20 382,87
FTSE 100 Index -2,24% 6 209,18
Frankfurt, DAX 30 -2,37% 8 002,61
Paris, CAC 40 -2,47% 3 744,70
Dow Jones Industrial Average -1,35% 15 112,19
NASDAQ Composite -1,12% 3 443,20
Mest analyserade bolag
Köp Neutr Sälj
Nokia 12 14 17
Ericsson 23 10 3
Nordea 10 9 4
TeliaSonera 5 8 7
Tele2 7 3 3
Tieto 1 4 4
Net Entertainment 4 1 1
Betsson 2 3 1
SAS 1 1 4
PA Resources 1 3 1
Concentric 1 3 0
Björn Borg 0 1 2
Exini Diagnostics 0 2 0
Xvivo Perfusion 0 2 0
Sagax 0 0 1
Crown Energy 0 1 0
HiQ 0 1 0
Vostok Nafta 1 0 0
Dagens rapporter
Inget resultat
Telegram

Dagens industri | 113 90 Stockholm | 08-573 650 00 | dise@di.se

© di.se | Ansvarig utgivare: Peter Fellman | PUL | Cookies           Följ oss på Google+  Följ oss via RSS   Följ oss på Twitter  Följ oss på Facebook  Skicka mejl till dise@di.se

close

Anmäl kommentaren

Var vänlig och motivera din anmälan (valfritt)