Stockholmsbaserade Avalanche Studios, som ligger bakom spelen Just cause och Renegade ops, har valt just den vägen och i slutet av fjolåret öppnade kontoret i New York.
Men även i Stockholm behövs mer personal och Avalanche är en av flera stora utvecklare som just nu annonserar efter arbetskraft.
Vd Christofer Sundberg, som hoppas kunna hitta omkring 25 nya medarbetare under våren och sommaren, säger att Avalanche i spåren av förra lågkonjunkturen har blivit försiktigare och höjt kraven vid rekryteringar "ganska markant". Att lära upp helt nyexaminerade spelutvecklare tar för mycket tid och resurser.
"Vi anställer bara utvecklare med väldigt lång erfarenhet, som har varit med och gjort framför allt konsolspel tidigare. Det gör att det är svårt att hitta utvecklare som lever upp till de krav vi har."
Starbreeze, en annan av de största svenska utvecklarna, flaggade nyligen för en rejäl neddragning. Men den utgör, enligt Per Strömbäck, ett undantag.
"Och jag tror att de som förlorar jobben där kommer ha ganska lätt att hitta nya arbeten", säger han.
Suget efter personal är en följd av den explosiva tillväxten för de blågula spelmakarna. Dataspelsbranschens statistik kommer först efter sommaren, men Strömbäck bedömer att den samlade omsättningen förra året steg med 50 procent - om inte mer.
Huvudförklaringen är att den nya aktören Mojang, bolaget bakom succéspelet Minecraft, numera ingår i siffrorna.
Det finns dock, enligt Strömbäck, flera utvecklare förutom Mojang som har vuxit "väldigt tydligt" under 2011. Både sådana som sysslar med större produktioner, som Battlefield-utvecklaren Dice, och bolag som är inriktade på spel för exempelvis Facebook eller mobiler.
Han räknar med att expansionen fortsätter i år. Men inte i samma takt - tillväxten hålls tillbaka av både rekryteringsproblemen och bristen på finansiering, som är en annan flaskhals för branschen. Spelutvecklarna är inte heller immuna mot nedgången i världsekonomin, konstaterar Strömbäck.
Även om intäkterna växer är det också så, med Christofer Sundbergs ord, att "väldigt, väldigt få företag tjänar några ordentliga pengar". Och den svaga lönsamheten gör bolagen mer utsatta vid turbulens på marknaden.
"Men det är det som gör spelbranschen väldigt rolig också - den är väldigt oförutsägbar många gånger. Att leva med den risken, det är någonting som driver mig personligen väldigt mycket", säger Sundberg.