På torsdagen meddelade SCB att den svenska ekonomin krympte med 1,1 procent i kvartalstakt under fjolårets sista kvartal. Det var ett brantare fall än väntat och ändrar spelplanen för Riksbanken. Handelsbanken räknar nu med att räntan sänks åtminstone 25 punkter (hundradels procentenheter) nästa månad.
”Med hänsyn tagen till revideringar ligger BNP på en nivå 0,7 procentenheter under Riksbankens bana. För att översätta detta till reporänta får vi gå i två steg”, skriver banken i ett marknadsbrev.
I det första steget uppskattar Handelsbanksekonomerna påverkan på arbetslösheten.
”Den vanligaste tumregeln, Okuns lag, innebär att 1 procentenhet lägre tillväxt ger 0,5 procentenheter högre arbetslöshet”, skriver de.
Det innebär att Riksbanken borde höja prognosen för arbetslösheten med 0,35 procentenheter (0,7x0,5).
”Steg två utgår från den på senare tid mycket uppmärksammade kopplingen mellan arbetslöshet och Riksbankens reporänta, vilka följt varandra närmast slaviskt under de senaste tio åren.”
Enligt en studie av Nordea har förändringar i arbetslösheten förklarat hela 95 procent av variationen i reporäntan det senaste decenniet (Se denna artikel).
Handelsbanken bedömer att det historiska sambandet indikerar att en ökning av arbetslösheten med 0,35 procentenheter en sänkning av reporäntan med 50 punkter.
”Sammantaget blir det svårt för Riksbanken att inte sänka i april. Även om till och med en 50 punkters sänkning går att motivera räknar vi med 25 punkter och att banan (prognosen om den framtida räntan) indikerar en hög sannolikhet även för en julisänkning”, skriver Handelsbanken.