Tillbaka

Skicka artikeln

  • * Om du har ett konto på di.se fylls din e-postadress i automatiskt.

    eller Skapa nytt konto - gratis

Läs artikeln när det passar dig bättre

Klockan

Lundby-Wedin till attack mot makteliten

Uppdaterad 2012-06-25 14:15. Publicerad 2012-02-29 14:37

Den svenska makteliten drar ifrån i inkomstligan. Nu går LO-basen Wanja Lundby-Wedin till attack. Toppdirektörerna är giriga och oansvariga, anser hon.

”Det här är ett race mellan direktörer, som de inte riktigt ser konsekvenserna av. Jag tror att det här skapar spänningar”, säger Wanja Lundby-Wedin till di.se.

Annons:
Så mycket tjänar statliga chefer

Inkomst av tjänst under 2010 för vd:ar och generaldirektörer på tio statliga bolag, verk och styrelser. Angett i kronor:

  • Riksbanken: 2.491.620
  • Posten: 18.707.168
  • Telia: 18.350.834
  • SJ: 4.266.591
  • Vägverket: 3.695.515
  • Vin & Sprit: 3.526.855
  • Vattenfall: 7.100.000
  • Riksrevisionen: 1.423.735
  • Apoteket AB: 4.179.894
  • Skatteverket: 1.518.444

År 2010 hade toppdirektörerna inom näringslivet en snittinkomst på 14,1 miljoner kronor (sammanräknad inkomst). Det motsvarar 46 industriarbetarlöner, enligt en rapport som LO presenterade på onsdagen. Wanja Lundby-Wedin anser att de svenska toppdirektörerna är giriga.

”Ja, jag tycker att det här är ett mått av girighet, men det är också ett mått av maktanspråk. De här direktörerna jämför sig bara med varandra och tjänar så mycket pengar att de aldrig kan göra av med dem”, säger hon.

LO:s rapport visar att klyftorna fortsätter att växa, efter ett tillfälligt hack under finanskrisen. Den samlade svenska makteliten, däribland direktörer, politiker och ekonomer, hade 2010 en snittinkomst som motsvarade 17 industriarbetarlöner.

Växande inkomstklyftor är dock ingen ny företeelse. LO:s rapport visar att klyftorna ökat trendmässigt sedan 1980, trots höga skatter och ett väl utbyggt välfärdssystem. Även under socialdemokratiskt styre.

”Vi kan inte skylla utvecklingen på borgerliga regeringar”, säger Wanja Lundby-Wedin.

”Jag tror att globaliseringen är en orsak. När våra stora svenska företag blev mer internationaliserade och började jämföra sig med företagsledare i andra länder drog det i väg”, säger hon.

Wanja Lundby-Wedin, som även sitter i Socialdemokraternas verkställande utskott, har gått hårt åt regeringens skattesänkningar och kritiserat alliansen för att öka klyftorna. Frågan är hur Socialdemokraterna ska göra för att minska lönegapet.

Partiets nyvalda ekonomiskpolitiska talesperson Magdalena Andersson lär knappast återinföra förmögenhetsskatten och vill heller inte ha tillbaka den gamla fastighetsskatten. Hon har även gett besked om att hon vill behålla regeringens jobbskatteavdrag.

”Hon säger det enda rimliga just nu. Om människor i sin privatekonomi blivit vana vid en viss nivå kan man inte politiskt säga att man ska föra tillbaka dem till en tillvaro som var för åtta år sedan och säga att nu ska vi dra in 1.500 eller 2.000 spänn för var och en av er, det går inte”, säger Wanja Lundby-Wedin.

En enklare lösning kan vara att höja golvet för de sämst ställda, till exempel genom att förbättra a-kassan och få fler arbetslösa i arbete.

”Sedan handlar det om att de som sitter i den översta makteliten måste komma till insikt om att man inte bara kan fortsätta så här. Det ligger ett stort ansvar på dem själva”, säger Wanja Lundby-Wedin.

Den förre vänsterledaren Lars Ohly var en av åhörarna när den nya LO-rapporten presenterades på onsdagen. Han köper inte Wanja Lundby-Wedins argument om skatterna.

”Det stora problemet är att Socialdemokraterna och Magdalena Andersson i dag accepterar för mycket av det som faktiskt har bidragit till att inkomstskillnaderna och klassklyftorna ökat”, säger han.

”Förmögenhetsskatten är en oerhört bra skattebas om den utformas på ett korrekt sätt. Fastighetsskatten är ännu bättre, eftersom den inte går att smita ifrån”, fortsätter han.

Enligt Lars Ohly handlar det om att visa politiskt mod om man ska vända utvecklingen och minska inkomstklyftorna.

”Det här är en samhällsförändring som man måste våga stå för. Även om det alltid är jobbigare än att stå för status quo, eftersom människor inte alltid är benägna att entusiastiskt omfamna förändringar”, säger han.

Denna artikel är äldre än 5 dagar och kan inte längre kommenteras

Ladda om sidan

Läser in kommentarer
					

Betygsätt kommentaren Tack! Snitt ( röster)
					  

Betygsätt kommentaren Tack! Snitt ( röster)
Annons:
SENASTE NYTT PÅ DI.SE
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:

Etiketter i denna artikel

Relaterade artiklar

Annons:
Vinnare och förlorare
17:29 % Senaste
Artimplant B 25,00 0,05
Precise Biometrics 14,52 2,13
Arcam 8,23 335,50
RNB Retail and Brands -14,29 0,06
Ortivus B -7,25 3,20
BTS Group B -6,75 58,75


Dagens rapporter
Inget resultat
Fler världsindex
Nikkei 225 0,89% 14 612,45
Hang Seng Index -0,23% 22 618,67
FTSE 100 Index -0,81% 6 654,34
Frankfurt, DAX 30 -0,56% 8 305,32
Paris, CAC 40 -0,26% 3 956,79
Dow Jones Industrial Average 0,06% 15 303,10
NASDAQ Composite -0,01% 3 459,14
Mest analyserade bolag
Köp Neutr Sälj
Nokia 13 16 19
Ericsson 24 10 3
Nordea 10 8 4
TeliaSonera 5 9 7
Tele2 6 3 3
Tieto 1 4 4
SAS 1 1 4
Net entertainment 4 1 1
PA Resources 1 3 1
Betsson 0 3 1
Concentric 1 3 0
Björn Borg 0 1 2
Crown Energy 0 2 0
Exini Diagnostics 0 2 0
Xvivo Perfusion 0 2 0
HiQ 0 1 0
Sagax 0 0 1
Telegram

Dagens industri | 113 90 Stockholm | 08-573 650 00 | dise@di.se

© di.se | Ansvarig utgivare: Peter Fellman | PUL | Cookies           Följ oss på Google+  Följ oss via RSS   Följ oss på Twitter  Följ oss på Facebook  Skicka mejl till dise@di.se

close

Anmäl kommentaren

Var vänlig och motivera din anmälan (valfritt)