Foto: Fredrik Sandberg / Scanpix
Anser du dig vara mer ekonomisk än andra? Då är du i gott sällskap. Det tycker de flesta andra också.
"Det är som med risker. De flesta av oss tror alltid att alla andra löper mycket större risk att råka illa ut än vad vi själva gör", säger Richard Wahlund som är professor på Handelshögskolan och specialiserad på ekonomisk psykologi.
Undersökningen, med drygt 1.000 tillfrågade i en webbpanel, visar också att äldre har större tro på sin egen förmåga än yngre. Och att män — föga överraskande — tror mer på sig själva än kvinnor.
"Så är det nästan alltid. Kvinnor är mer försiktiga i bedömningen av sig själva. Män överskattar sig själva och kvinnor underskattar sig", säger Richard Wahlund. Han menar att den kvinnliga nedvärderingen delvis är en konsekvens av en orättvis verklighet.
"Kvinnor råkar ut för mer och fler orättvisor i arbetslivet och då tenderar de att börja fundera över om det beror på dem själva", säger Richard Wahlund.
I undersökningen har man också frågat om sparande och vad som är lättast att motivera sig själv att spara till. Och de allra flesta, två av tre, tycker att det är lättast att spara till ett specifikt mål; till exempel semestern eller saker eller ett körkort. Bara var tredje tycker att en allmän buffert eller pensionen är mest motiverande. Lätt att förklara, tycker Richard Wahlund:
"Det beror på att vi har ordentliga trygghetssystem i Sverige jämfört med andra länder."
Även när det gäller vad vi känner oss motiverade att spara till finns tydliga och traditionella könsskillnader. Män vill enligt undersökningen i större utsträckning spara till bil, körkort och teknikprylar, kvinnor till semestern, möbler, kläder och smycken.