Vd Lars Nyberg har själv förklarat att Telia Sonera vid tillfället inte visste huruvida det fanns andra förmånstagare i affären – inför köpet säkerställdes bara att Takilant var den rättmätiga ägaren till 3g-licensen.
Köpet av 3g-licensen genomfördes 2007 och bedöms därför enligt dåvarande mutlagstiftning. Det gäller även de efterföljande affärerna där Takilant sålde aktier i den uzbekiska operatören Ucell till Telia Sonera.
Enligt den lagstiftning som då fanns krävs ett bevisat uppsåt för att utbetalning av en muta ska vara straffbart, vilket exempelvis var anledningen till att Peabgrundaren Erik Paulsson i våras friades från anklagelser om bestickning i den uppmärksammade mutaffären kring den nya nationalarenan i Solna.
Men från och med den 1 juli i år gäller en ny mutlagstiftning i Sverige. Genom den har ett nytt brott tillkommit: vårdslös finansiering av mutbrott. Därigenom skärps också kraven på företag att kontrollera omständigheter runt affärer för att säkerställa att den inte främjar mutbrott.
Den nya lagen berör Telia Soneras uzbekiska affär på en punkt. Det redan i dag mutmisstänkta bolaget Takilant äger fortfarande 6 procent av Telia Soneras uzbekiska operatör, och genom en option har Takilant rätt att från och med februari 2013 sälja den återstående aktieposten till Telia Sonera.
Om den affären genomförs med nuvarande förutsättningar finns det en betydande risk att åklagare bedömer att företaget har gjort sig skyldigt till vårdslös finansiering av mutbrott, erfar di.se.
Överåklagare Gunnar Stetler, som leder förundersökningen kring den misstänkta muthärvan och misstänker två företrädare för Takilant för grovt mutbrott, vill inte uttala sig om det specifika fallet, men uttalar sig i generella termer:
”Om man kan konstatera att det föreligger ett mutbrott, och att den som gjort utbetalningen varit oaktsam i att undersöka omständigheterna runtomkring, så kan man straffas för vårdslös finansiering av muta. Sedan är det upp till var och en att dra sina slutsatser i det enskilda fallet”, säger han till di.se.
Hur Telia Sonera tänker hantera den känsliga situationen om Takilant vill lösa optionen är oklart. Telia Sonera har tillsatt en extern utredning för att granska Takilant och de redan genomförda affärerna, och resultatet av den kommer sannolikt att bli avgörande för hur den delstatliga telejätten agerar.
Thomas Jönsson, Telia Soneras presschef, säger att företaget inte har några kommentarer kring optionen och den nya mutlagstiftningen.
”Det är inte en fråga som är aktuell för oss just nu.”