Den sena torsdagshandeln innebar en viss avmattning i uppgångarna på råvarumarknaderna, som dock fortfarande var upp jämfört med onsdagen. En förklaring till det positiva sentimentet stod att finna i att antalet ansökningar om arbetslöshetsunderstöd på torsdagen visade sig vara det lägsta på fyra år under förra veckan.
Klockan 20.25 hade Brent-oljan i första terminsposition stigit 0,78 dollar till 115,11 dollar per fat, medan WTI-oljan var upp 0,64 dollar till 91,89 dollar.
"Arbetslöshetsstatistiken gav marknaden ännu en puff uppåt. Och att Turkiet tvingade ned ett syriskt plan öppnar en ny front i Mellanöstern-spänningarna", förklarade Addison Armstrong, researchchef vid Tradition Energy i Stamford, Connecticut, till Bloomberg News.
Ansökningar om arbetslöshetsunderstöd sjönk med 30.000 till 339.000 amerikaner under förra veckan, klart lägre än väntade 370.000 personer och den lägsta siffran på fyra år.
En viss hämsko på oljeprisutvecklingen utgjorde lagersituationen. Förra veckan steg de amerikanska lagren av råolja med 1,7 miljoner fat, mer än väntade 1,5 miljoner fat, enligt en rapport från USA:s energidepartement DOE som publicerades klockan 17 svensk tid. Enligt onsdagskvällens inofficiella API-statistik steg lagren med 1,6 miljoner fat.
Bland ädelmetallerna noterade spotpriset på guld en uppgång med drygt 5 dollar till 1.767,53 dollar per uns, efter att som mest ha handlats kring 1.775 dollar på torsdagen. Silverpriset var samtidigt upp 0,05 dollar till 34,04.
Bland basmetallerna på London Metal Exchange, LME, har kopparns tremånaderstermin stigit med 75 dollar till 8.227 dollar per ton, medan zink och bly var ensamma på minus av de sex basmetaller Nyhetsbyrån Direkt följer.
På livsmedelsmarknaden noterades nedgångar för socker med nästan 4 procent efter att skörden i Ryssland väntas bli den näst största någonsin enligt en rapport från USA:s jordbruksdepartement. Även kaffepriset sjönk efter att meteorologerna spår regn i Brasilien, något som lär öka skörden i landet som är världens största kaffeproducent.