Rekommendationen neutral gäller alltjämt, men riktkursen höjs från 1,80 till 2,12 euro per aktie.
Riktkursen är i paritet med substansen i bolaget på ett års sikt. Med ett resultat per aktie som är negativt till obetydligt positivt är det inte meningsfullt att göra multipelberäkningar som stöd för värderingen. Bokvärdet tjänar då som en bättre värderingsbas, menar Citi.
Historiskt har Nokia handlats till 1,3 gånger bokvärdet, med ett intervall på 0,5-2,3, och nuvarande värdering ligger på 0,8 gånger.
Banken konstaterar att det inte saknas utmaningar för Nokia, främst i form av den hårda konkurrensen från Iphone och Android. Samtidigt finns flera faktorer som begränsar nedsidan i värderingen av bolaget och aktien. Kommande produktlanseringar, ett framväxande ekosystem kring Windowsbaserade mobiler, en låg värdering och en direktavkastning på 5 procent lyfts fram i analysen.
"Vi noterar även att konsensus innehåller 42 procent säljrekommendationer så varje positiv nyhet kring den kommande lanseringen under fjärde kvartalet kan få positiva effekter på aktien", skriver Citi.