"En sista minuten-resa till Medelhavet kan gå på en tusenlapp ibland. Men i sommar får man räkna med ungefär 5.000 kronor. Det är ju en extrem höjning, säger informationsdirektör Lottie Knutson hos Fritidsresor.
Även Ving har haft bråda dagar på bokningen - därför passar de på att sälja resorna så dyrt som möjligt.
"Vi har inte behövt rabattera i juli. Därför har vi sålt resorna till fullpris i sommar. Men om det är en högtryckssommar i Sverige så viker priserna ner i stället", säger Charlotte Hallencreutz.
Trycket mot charterbolagen börjar redan vid midsommar. Om sommaren inte visat upp ett högtryck i mitten av juni så hänger ressugna på låset.
Nu har desperationen blivit så stor att resenärernas tidigare krav på resmålen släpps. De spelar ingen roll var charterflyget landar. Eller hur hotellrummet ser ut.
"Det är vartsomhelst till vilket pris som helst som gäller", säger Lottie Knutson.
Sommarens platsbrist och dyra resor kan få följder för hugade resenärer även i höst.
"Trycket fortsätter. Många behöver tanka med sol, bad och avkoppling någon gång, därför börjar man boka upp resorna i höst och vinter i stället", säger Lottie Knutsson.