Men samtidigt återfinns flera innehav i båda fonderna och när det gäller avkastningen på ett år visar det sig att det varit betydligt bättre att placera i Skagen Global än i Labrusca.
Skagens globalfond kan visa en avkastning på 5,2 procent i svenska kronor det senaste året, medan Labrusca Global har backat med 4,8 procent.
Hittills i år har Skagen Global backat 3,1 procent och Labrusca Global med 3,9 procent.
Maj slutade med flera frågetecken angående "den ekonomiska tillväxten, inflation, räddningspaket samt okonventionella stimulanser", skriver Labrusca i fondrapporten för maj månad.
Bland bolagen som finns i både Labruscas och i Skagens fondportföljer märks framförallt amerikanska Tyco International. Bolaget utgör cirka 5 procent av både Skagens och Labruscas globalfonder.
Ett annat bolag som finns i båda portföljerna är Toyota Industries. Men medan Skagen har en relativ blygsam viktning på 1,5 procent har Labrusca 4 procent av fondens förmögenhet investerat i aktien.
En av Labruscas bästa aktier den senaste tiden har varit säkerhetsbolaget Niscayah, särskilt efter Securitas bud. Aktien nådde Weintraubs målkurs och fonden har sålt hela innehavet som tidigare låg på 3,6 procent av fonden.
Sedan Filip Weintraub lämnade Skagen i maj förra året har han lyckats få in cirka 200 miljoner euro, cirka 1,8 miljarder kronor, till sin nya fond.
I fonden finns 189 miljoner euro placerade i 44 olika aktier, 4 miljoner euro i obligationer och nästan 8 miljoner euro i kontanter. Dessutom finns 7 korta positioner, men vilka aktier fonden blankar avslöjar Labrusca inte.
10 största innehaven, Labrusca Global resp Skagen Global (20110430)
| Labrusca Global |
|
|
|
| Bolag |
Bransch (aktier) |
Landkod |
% |
| Tyco International Ltd. |
Industrivaror |
USA |
5,3 |
| Vestel Elektronik Sanayi Ve Ticaret A.S. |
Konsumentvaror |
TUR |
5,2 |
| JSC KazMunaiGas Exploration Production GDR |
Energi |
KAZ |
4,8 |
| Amdocs Ltd. |
Mjukvara |
USA |
4,5 |
| Toyota Industries Corp. |
Konsumentvaror |
JPN |
4,3 |
| Niscayah AB |
Företagsservice |
SWE |
4,1 |
| Ajinomoto Co, Inc. |
Konsumentvaror |
JPN |
3,7 |
| KCC Corp |
Industrivaror |
KOR |
3,7 |
| XL Group PLC |
Finansiell service |
USA |
3,4 |
| Activision Blizzard, Inc. |
Mjukvara |
USA |
3,3 |
| |
|
|
|
| Skagen Global |
|
|
|
| Bolag |
Bransch (aktier) |
Landkod |
% |
| Samsung Electnc Pfd |
Sector |
KOR |
5,7 |
| Tyco International Ltd. |
Industrivaror |
USA |
4,6 |
| Pfizer Inc. |
Läkemedel |
USA |
3,4 |
| Citigroup, Inc. |
Finansiell service |
USA |
3,3 |
| Centrais Ele. Brasileira S.A. Eletrobras Pfd Shs -B- |
Allmännyttigt |
BRA |
3,1 |
| Accenture PLC |
Företagsservice |
USA |
2,8 |
| Tesco PLC |
Konsumentservice |
GBR |
2,2 |
| Lg Corp |
Industrivaror |
KOR |
2,2 |
| OAO Gazprom ADR |
Energi |
RUS |
2,2 |
| Kyocera Corporation |
Konsumentvaror |
JPN |
2,1 |
Källa: Morningstar.