Det är fortfarande en bit kvar till varann damernas, men kvinnorna, bland annat Ulla Litzén, tar ändå allt större plats i börsbolagens styrelser. Det visar färsk statistik från Sis Ägarservice.
Det går inte snabbt, men kvinnorna blir gradvis fler i bolagsstyrelserna. Så sent som 2004 var andelen kvinnor endast 14,6 procent. Efter vårens stämmosäsong är 22 procent av alla styrelseledamöter kvinnor.
Samtidigt blir börsföretagen helt utan kvinnlig representation i styrelsen allt färre och det i rask takt. I år har 86,6 procent av bolagen minst en kvinna bland styrelseledamöterna. Detta innebär att endast 35 börsnoterade bolag saknar kvinnor i styrelsen. Det finns inget bolag som helt saknar män i styrelsen.
Storbolagen är bäst på att välja in kvinnor i styrelsen. Bland de 47 bolagen på Large Cap är kvinnorepresentationen 26,1 procent och samtliga har minst en kvinna i styrelserummet.
I nio börsbolag är halva styrelsen eller fler kvinnor. Allra bäst på kvinnorepresentation är dagligvarukoncernen Axfood, bemanningsbolaget Poolia och fingeravtrycksläsarbolaget Precise Biometrics. Bemanningsbolagen ligger i framkanten och har tre representanter på listan över bolagen med högst andel kvinnor.
Börsens största kvinnliga styrelseproffs heter Ulla Litzén. 54-åringen som sitter i sex bolagsstyrelser, bland annat den tunga verkstadstrion Atlas Copco, SKF och Alfa Laval, och sammanlagt lyfter 2,4 Mkr i styrelsearvoden om året. Bland kvinnorna med flera uppdrag märks även Kinneviks vd Mia Livfors Brunell, Antonia Ax:son Johnson och Peggy Bruzelius.
Under våren har det tillkommit 83 nya kvinnor i styrelserna, bland dessa arvtagerskan Märta Schörling i pappa Melker Schörlings bolag med samma namn. Det är en ökning med hela 77 procent jämfört med fjolåret.
Samtidigt är det försvinnande få kvinnor som får svänga ordförandeklubban. Bara nio stycken, 3,4 procent, av styrelseordförandena i börsbolagen är kvinnor. Mest namnkunnig av dessa är givetvis Kinneviks Cristina Stenbeck.
Börsbolagen med störst kvinnorepresentation:
| Plats: |
Bolag: |
Bransch: |
Börsvärde i miljarder kr: |
Procent kvinnor: |
| 1. |
Poolia |
Bemanning |
0,6 |
60,0% |
| 2. |
Precise Biometrics |
Biometri |
0,3 |
60,0% |
| 3. |
Axfood |
Dagligvaror |
10,5 |
57,1% |
| 4. |
Connecta |
It-konsult |
0,7 |
50,0% |
| 5. |
Proffice |
Bemanning |
1,7 |
50,0% |
| |
Svolder |
Investment |
0,8 |
50,0% |
| |
Sweco |
Teknikkonsult |
4,8 |
50,0% |
| |
Swedbank |
Bank |
78,8 |
50,0% |
| |
Uniflex |
Bemanning |
0,4 |
50,0% |
| 10. |
HiQ |
Teknikkonsult |
1,7 |
42,9% |
| |
JM |
Bygg |
9,2 |
42,9% |
| |
Swedish Match |
Tobak |
38,9 |
42,9% |
| |
Tradedoubler |
Internetannonsering |
1,3 |
42,9% |
Källa: SIS Ägarservice. Samtliga börsvärden är beräknade på slutkurserna 4 juni.
Bolagen utan kvinnor i styrelsen:
| Net Entertainment |
| Fenix Outdoor |
| Arise Windpower |
| Catena |
| Raysearch |
| Dagon |
| Concordia |
| OEM International |
| Nordic Mines |
| Oasmia |
| Pricer |
| Netonet |
| Novestra |
| Phonera |
| Note |
| Formpipe |
| Micro Systemation |
| Havsfrun |
| Guideline |
| Novotek |
| NSP |
| Duroc |
| Tilgin |
| Digital Vision |
| Life Assays |
| A-com |
| Gexco |
| Multiq |
| Mobyson |
| Servage |
| Polyplank |
| Countermine |
| Borås Wäfveri |
| NGS |
| Benchmark Oil |
De största kvinnliga styrelseproffsen:
| Plats: |
Namn: |
Antal uppdrag: |
Sammanlagt börsvärde i miljarder kr: |
| 1. |
Ulla Litzén |
6 |
306 |
| 2. |
Anna Malm Bernsten |
6 |
7 |
| 3. |
Monica Caneman |
5 |
16 |
| 4. |
Eva-Lotta Kraft |
5 |
15 |
| 5. |
Lena Treschow Torell |
5 |
178 |
| 6. |
Pernilla Ström |
4 |
11 |
| 7. |
Caroline Sundewall |
4 |
60 |
| 8. |
Lottie Svedenstedt |
4 |
12 |
| 9. |
Meg Tivéus |
4 |
45 |
| 10. |
Sigrun Hjelmquist |
3 |
0 |
Fotnot: Börsbolag som har sitt säte utomlands, men vars aktie handlas på en svensk börs ingår inte i sammanställningen. Bland dessa märks Astra Zeneca, Metro och ABB.