Bland de mest omsatta aktierna utmärker sig Hennes & Mauritz som fortsatt upp till nya all time high-nivåer. Värt att poängtera är också att Ericsson-aktien nått upp till de högsta nivåerna sedan juni 2008. Det återstår att se om aktien kan bryta ut ur det intervall den handlats i ända sedan november 2007 (under 83,50 kronor), men de senaste veckornas uppgång är definitivt ett styrketecken. På nuvarande nivåer är aktien inget kortsiktigt kap, utan det är först på en rekyl som relationen mellan risk och potential blir fördelaktig för köp.
Just nu är läget lång ifrån optimalt för att kliva in på börsen, eftersom OMXS30-index stigit med drygt 10 procent den senaste månaden, fallhöjden till det potentiella stödet vid 980-nivån är 4 procent och både RSI- och Hausseindex-indikatorn tyder på att börsen är överköpt. Risken för en rekyl är överhängande, både i Stockholm och i USA där de ledande indexen befinner sig i liknande situationer.
En rekyl är i det här läget ett naturligt steg då marknadens kortsiktigaste aktörer passar på att ta hem vinster. En nedgång efter nya toppnivåer ska inte betraktas som ett svaghetstecken utan i första hand som ett tillfälle för köp.
Samtidigt är det viktigt att lyfta fram att uppgångar i stigande trender, liksom nedgångar i fallande trender, ofta blir större än vad som på förhand kan förväntas utifrån antagandet om att kursrörelser följer en normalfördelning (kursrörelser antas ibland vara normalfördelade). I praktiken är fördelningens ”svansar”, med extrema rörelser åt bägge håll, är helt enkelt tjockare än normalfördelningens.
Förra veckans affärsförslag i Munters har fallit tillbaka från 53,50 till 52 kronor. Aktien har varit trögare än väntat men ännu inte nått stop-loss. Det andra affärsförslaget i Duni har stigit från 61 till 64,25 kronor under tilltagande omsättning och målkursen vid 67 kronor är nu inom räckhåll.
Veckans första affärsförslag är bottenfiske i Impact Coatings. Aktien befinner sig i en fallande trend men omsättningen har de senaste tre dagarna tilltagit och 30-kronorsnivån ser ut att kunna etableras som stöd. Köp föreslås mellan 30 och 32 kronor, med målkursen satt till 35 kronor den närmaste veckan. Stop-loss föreslås vid 29,80 kronor.
En stark aktie är Avanza, som just nu kämpar med motståndet vid 185-kronorsnivån. Efter en begränsad rekyl i måndags, följt av en återhämtning i går, ser aktien ut att i dag kunna dra vidare mot nya toppnoteringar. Köp rekommenderas mellan 184 och 186, med målkursen satt till 200 kronor på någon månads sikt. Stop-loss föreslås vid 180 kronor.
Nästa vecka vet vi hur det gick.
Skribenten Dawid Myslinski ansvarar för den tekniska analysen på analysföretaget Redeye.se. Om du är nyfiken på hur Dawids affärsförslag gick under 2009 kan du skicka ett mail till honom här.